Вживаний електромобіль в лізинг
11.08.2026
Купівля власними силами вживаного електромобіля — це один із найефективніших способів суттєво скоротити щоденні витрати на поїздки містом. Проте якісний електрокар із достатньою залишковою ємністю батареї, коштує в Україні від $12000 до $30000. Витягнути таку суму з обороту бізнесу чи власних заощаджень під силу не кожному.
Тому послуга фінансового лізингу вживаних електромобілів стала одним із найпопулярніших інструментів на авторинку України, хоча поки що і не такою популярною як автокредит. Це гнучкий формат, який дозволяє сісти за кермо вибраної автівки вже на наступний день після звертання — мінімум документів та витрати часу.
- Як працює лізинг
- Що особливого у вживаних електрокарах
- Чи вигідно брати бу електромобіль
- Лізинг для бізнесу та приватних осіб
- Що обрати кредит чи лізинг?
- Умови та нюанси
- Питання та відповіді
Чому лізинг електромобіля — це хороша ідея
Динаміка цін на пальне та розвиток мереж швидкісних зарядних станцій роблять електромобіль раціональним вибором для жителів міста. Основна економія криється у вартості кілометра шляху: зарядка акумулятора коштує в рази дешевше за бензин чи дизель, а відсутність складних вузлів (коробка передач, система вихлопу, свічки запалювання, тощо) знижує витрати на обслуговування та ремонт.

Головним бар’єром залишається ціна електромобіля. Навіть якщо це вживане авто, воно буде коштувати дорожче за машину з двигуном внутрішнього згоряння такого ж класу. Купівля авто за його повну вартість змушує заморожувати значні фінанси.
Лізинг знімає це обмеження — ви вносите відносну невелику частку (початковий внесок або аванс), отримуєте повністю оформлене авто і виплачуєте решту щомісячними платежами у зручному для вас темпі.
Як працює фінансовий лізинг
Процес оформлення максимально спрощений і складається з чотирьох послідовних кроків:
- Вибір авто. Ви підбираєте електромобіль на будь-якому майданчику в Україні (AUTO.RIA, OLX, автосалони бу авто).
- Подача документів. Для рішення про фінансування для фізичних осіб достатньо надати паспорт громадянина України та ІПН
- Укладання договору та внесок. Після схвалення ви підписуєте договір та сплачуєте початковий аванс
- Лізингова компанія бере на себе всі процедури з реєстрації та страхування. Ви отримуєте повністю готовий до експлуатації електромобіль і сплачуєте рівномірні щомісячні платежі за узгодженим графіком. По закінченню терміну договору авто переходить у вашу повну власність.
Специфіка придбання електромобіля з пробігом
Купівля в лізинг вживаного електрокара технічно не відрізняється від оформлення звичайного бензинового чи дизельного авто. Для лізингової компанії електромобіль — це такий самий транспортний засіб із конкретною ринковою вартістю. Розмір першого внеску, термін договору та щомісячний платіж розраховуються стандартно, вирішальними факторами є вартість машини, її рік випуску та платоспроможність клієнта.
Проте для самого покупця електрокар має принципову особливість — стан акумулятора (SOH):
SOH (State of Health) — це “здоров’я” або рівень зносу акумулятора електромобіля. Його вимірюють у відсотках від 100%.
Що означають ці відсотки на практиці:
- 100%–90%. Батарея як нова. Автомобіль проїжджає повний запас ходу, закладений заводом.
- 80%. Батарея деградувала (зносилася) на 20%. Якщо нова машина проїжджала 200 км, то зараз на одному заряді вона проїде приблизно 160 км.
- Нижче 70%: Батарея зношена. Пробіг на одному заряді помітно падає, а взимку на морозі він скорочується сильніше.
Чому SOH важливий при купівлі електрокара? Рік випуску та пробіг не такі критичні, як показник эмності батареї. Дві однакові машини одного року можуть мати абсолютно різний стан батареї (залежно від того, як їх заряджали та в якому кліматі експлуатували).
Оскільки акумулятор — це найдорожча деталь електромобіля, його стан напряму визначає реальну ринкову вартість машини.
Діагностика батареї — це турбота покупця. Глибоку перевірку залишкової ємності батареї та її деградації вам потрібно зробити самостійно на профільній СТО або за допомогою діагностичного сканера до підписання договору.
Чи вигідно купувати вживаний електромобіль?
Купівля БУ електромобіля окупається в першу чергу за рахунок критичної різниці у вартості пробігу та амортизації. Вживаний електрокар (наприклад, Nissan Leaf, Hyundai Kona чи Tesla Model 3 віком 3–5 років) втрачає до 40–50% своєї початкової вартості, але зберігає понад 80% ресурсного потенціалу батареї.
Ви не переплачуєте за первинну втрату ціни, а отримуєте робочий інструмент, де кожні 100 км пробігу коштують від 35–45 грн при зарядці від домашньої розетки за нічним тарифом проти ~400–480 грн на бензиновому аналогу.
При середньому річному пробігу в 20000 км лише на пальному ви можете заощадити біля 70 000–85 000 грн щороку.
Друга складова вигоди — нульові витрати на обслуговування складних механічних вузлів. БУ електромобіль позбавлений багатьох ризикованих вузлів: тут немає турбін, паливних форсунок, ДКЗЗ, ГРМ, автоматичних коробок передач чи систем вихлопу, які у вживаних бензинових авто починають виходити з ладу і потребувати ремонту саме після 100 000 км пробігу.
Планове ТО зводиться до заміни фільтра салону, гальмівної рідини та діагностики ходової, що заощаджує ще $300–500 на рік на сервісі. За сукупністю факторів — відсутності початкової переплати салону, дешевої енергії та відсутності капітальних ремонтів ДВЗ — вживаний електрокар повністю перекриває свою вартість за 2–3 роки активної експлуатації.
Ось приблизний розрахунок витрат на пальне:
| Тип авто | Середня ціна | Середні витрати (місто/змішаний) | Вартість 100 км пробігу |
|---|---|---|---|
| Електромобіль (домашня нічна зарядка) | 2,16 грн / кВт·год | 18 кВт·год / 100 км | 38,88 грн |
| Електромобіль (домашня денна зарядка) | 4,32 грн / кВт·год | 18 кВт·год / 100 км | 77,76 грн |
| Електромобіль (швидкісні зарядки) | 15,00 грн / кВт·год | 18 кВт·год / 100 км | 270,00 грн |
| ГБО / Автогаз | 41,00 грн / л | 11,5 л / 100 км | 471,50 грн |
| Дизель | 88,00 грн / л | 6,5 л / 100 км | 572,00 грн |
| Бензин (А-95) | 82,00 грн / л | 9,0 л / 100 км | 738,00 грн |
Порівняння електромобіля, машини з двигуном внутрішнього згоряння з різним видом палива.
| Пробіг | Електро (Нічний) | Електро (Денний) | Автогаз (ГБО) | Дизель | Бензин (А-95) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 000 км (~місяць) | 389 грн | 778 грн | 4 715 грн | 5 720 грн | 7 380 грн |
| 10 000 км | 3 888 грн | 7 776 грн | 47 150 грн | 57 200 грн | 73 800 грн |
| 20 000 км (~1 рік) | 7 776 грн | 15 552 грн | 94 300 грн | 114 400 грн | 147 600 грн |
| 100 000 км (~5 років) | 38 880 грн | 77 760 грн | 471 500 грн | 572 000 грн | 738 000 грн |
Які електромобілі найчастіше купують в Україні
Статистика з різних джерел показує різні цифри, але все ж таки можна побачити які саме моделі електромобілей популярні на вторинному ринку в Україні. Очікувано — це Тесла
за даними Укравтопром найпопулярнішими авто на вторинному ринку України є:
- Tesla Model Y
- Tesla Model 3
- Nissan Leaf
- Chevrolet Bolt
- Kia Niro EV
Статистика нашого сайту a-finance. Топ-5 вживаних електромобілей:
- Tesla X Plaid
- Tesla Model 3
- Tesla Model S
- Hyundai Kona
- Nissan Leaf
Інститут досліджень авторинку показує трохи іншу картину, на першому місці тут Нісан
- Nissan Leaf
- Tesla Model 3
- Tesla Model Y
- Volkswagen e-Golf
- Tesla Model S
Лізинг електромобіля для фізичної особи чи компанії
Головна відмінність тут у грошах та податках: для бізнесу це спосіб офіційно зекономити, а для звичайної людини — просто швидкий спосіб сісти за кермо без тяганини з банками.
Лізинг електромобіля для фізичної особи
Отримати схвалення набагато простіше, ніж автокредит у банку. Наша лізингова компанія лояльно ставиться до неофіційних доходів, та до зіпсованої кредитної історії, тому, що до повного викупу автомобіль юридично належить саме лізинговій компанії і ризики тут менші ніж для банка.
Всі інші вимоги і правила точно такі самі як для лізингу звичайного автомобіля з ДВЗ, детальніше прочитати про лізинг для фіз. осіб можна тут.
Лізинг електромобіля для бізнесу
Головна зміна ринку полягає в тому, що пільгу з нульового ПДВ для електромобілів скасовано (з 1 січня 2026 року). Тепер при розмитненні та продажу електрокарів сплачується стандартний ПДВ у розмірі 20%.
Це кардинально змінило вигоду лізингу для різних категорій покупців.
- Юридичні особи — платники ПДВ відносять 20% ПДВ у складі лізингових платежів до свого податкового кредиту. Завдяки цьому поверненню податку лізинг для бізнесу залишається фінансово вигідним.
- Якщо ФОП є платником ПДВ, то 20% ПДВ у лізингових платежах ідуть у податковий кредит так само як для ТОВ.
- Зменшення податку на прибуток. Платежі за договором відносяться до витрат підприємства, що зменшує базу оподаткування.
- Компанія купує транспорт без вилучення всієї суми з обігу.
Більше про лізинг авто для юридичних осіб.

Чим відрізняється лізинг електромобіля від автокредиту
З точки зору покупця, лізинг і кредит на електромобіль працюють схоже: ви вносите аванс, одразу сідаєте за кермо та виплачуєте залишок щомісяця. Проте між цими фінансовими інструментами є суттєві відмінності, які роблять лізинг набагато гнучкішим рішенням для купівлі електрокара.
Перший внесок (аванс)
Наша лізингова компанія пропонує фінансування електромобілів із початковим внеском від 15% (а для окремих акційних моделей — від 10%). Банки зазвичай встановлюють вищий поріг входу — від 20–30%, якщо йдеться про бу електромобілі. Лізинг забезпечує нижчий поріг входу.
Термін дії договору
У цьому пункті умови лізингу та кредиту подібні. Строк розтермінування зазвичай становить від 1 до 5 років, що дозволяє підібрати комфортне щомісячне навантаження на ваш бюджет.
Право власності на електромобіль
При банківському кредитуванні ви одразу стаєте юридичним власником авто, але воно перебуває в заставі банку. При лізингу власником електромобіля протягом терміну дії договору залишається лізингова компанія, а ви стаєте повноправним власником після виплати останнього платежу.
Необхідні документи та процедура
При банківському кредитуванні підписується комплекс угод: кредитний договір, договір застави та страхові поліси. Лізинг вимагає підписання лише одного договору фінансового або операційного лізингу.
Для оформлення лізингу електромобіля фізичній особі достатньо надати паспорт та ІПН. Ми лояльно ставимося до неофіційних доходів або фрілансу, тоді як банки розглядають виключно офіційне працевлаштування та вимагають довідки про доходи. Завдяки спрощеній процедурі рішення про фінансування ухвалюється набагато швидше — часто в день звернення.
Оформлюючи кредит, ви самостійно займаєтеся реєстрацією електромобіля в МВС, постановкою на облік. У випадку з лізингом увесь цей комплекс завдань бере на себе лізингодавець: ви отримуєте електрокар, повністю готовий до експлуатації.
Вік та стан бу електромобілів
Більшість банків неохоче кредитують вживані електрокари або встановлюють суворі обмеження за віком авто (зазвичай не старше 5–7 років). Лізинг є значно гнучкішим: ви можете обрати електромобіль з пробігом будь-якого року випуску. Кожен автомобіль оцінюється індивідуально за його ринковою вартістю та загальним технічним станом.
Гнучкість графіка платежів
Банки зазвичай пропонують лише стандартні схеми розрахунку:
- Ануїтет (рівні щомісячні платежі протягом усього терміну).
- Класичний (зменшення розміру платежу до кінця терміну).
У лізингу, окрім стандартних варіантів, доступні:
- Ануїтет.
- Класичний.
- Сезонний графік (ураховує коливання доходів вашого бізнесу).
- Індивідуальний графік (розробляється під специфічні фінансові потреби клієнта).
Порівняння кредиту та лізингу електромобіля
| Параметр | Автокредит | Лізинг електромобіля |
|---|---|---|
| Авансовий платіж | Від 20–30% | Від 10–20% |
| Графік платежів | Ануїтет, Класичний | Ануїтет, Класичний, Сезонний, Індивідуальний |
| Термін фінансування | До 5 років | До 5 років |
| Право власності | Одразу у покупця (застава банку) | Належить лізингодавцю до повного викупу (захищено від арештів) |
| Початкові витрати | Аванс + сплата КАСКО, ОСЦПВ та реєстрації одразу | Тільки аванс (ОСЦПВ та реєстрація розстрочені у платежах) |
| Вимоги до документів | Паспорт, ІПН, обов’язкова довідка про офіційні доходи | Паспорт, ІПН (ураховуються неофіційні доходи) |
| Податкові переваги (для бізнесу) | До витрат відносяться тільки відсотки за кредитом | Платежі зменшують податок на прибуток. ПДВ іде в податковий кредит |
| Обмеження щодо віку б/в електрокара | Суворі (зазвичай до 5–7 років) | Мінімальні (розглядаються електромобілі майже будь-якого віку) |
| Адміністрування та сервіс | Самостійна постановка на облік та страхування | Постановка на облік від лізингової компанії |
Що вигідніше лізинг чи кредит?
Вибір залежить від ваших фінансових пріоритетів, формату доходів і того, купуєте ви авто як приватна особа чи на бізнес.
Коли доцільніше обрати автокредит?
- Ви купуєте електромобіль за спеціальною субсидійованою програмою від автовиробника та банку.
- Вам критично важливо оформити право власності на автомобіль на себе з першого дня.
- У вас є офіційне підтвердження доходів, бездоганна кредитна історія та час на очікування рішення банку.
Коли лізинг електромобіля значно вигідніший?
Оформити лізинг авто буде оптимальним рішенням у таких випадках:
- Ви купуєте вживаний електромобіль і хочете мінімізувати стартовий внесок (від 10–15%).
- Ви є підприємцем (ФОП або ТОВ) і плануєте оптимізувати податкові платежі через списання витрат і податковий кредит.
- У вас неофіційне джерело доходу або відсутня довідка з місця роботи.
- Вам потрібен електрокар старшого року випуску, який підпадає під відмову банків.
- Ви цінуєте час і хочете отримати повністю зареєстрований та застрахований електромобіль без бюрократії.
Умови лізингу БУ електромобілів
Ключові фінансові умови
- Авансовий платіж. Для фізичних осіб та ФОП початковий внесок становить від 15%. Якщо ви обираєте вживаний електромобіль із нашого власного каталогу, аванс знижується до 10%. Для юридичних осіб поріг становить від 20%.
- Термін фінансування. Від 12 до 60 місяців. Ви самі коригуєте термін, щоб щомісячний платіж був комфортним для бюджету.
- Гнучкий графік виплат. На вибір доступні ануїтет (рівні платежі), класичний графік (зі зменшенням суми), сезонний (підлаштований під графік доходів) або індивідуальний розрахунок.
- Валюта договору. Для фізичних осіб фінансування оформлюється виключно в гривні. Для бізнесу (ФОП та ТОВ) можлива прив’язка до євро чи долара США, але всі розрахунки здійснюються в національній валюті.
- Вибір електромобіля. Ви можете обрати вживаний електрокар будь-якого року випуску та марки — як із нашого каталогу, так і самостійно на майданчиках Auto.ria чи RST.
Переваги та лояльні вимоги до клієнтів
- Без обов’язкової довідки про доходи. Ми враховуємо як офіційне працевлаштування, так і неофіційні джерела заробітку чи фріланс.
- Лояльність до кредитної історії. Рішення ухвалюється спеціалістом індивідуально, а не автоматичним банківським скорингом. Попередні проблеми з банками не є причиною для відмови.
- Жодного нотаріального засвідчення. Для фізичних осіб потрібен лише особистий підпис, для компаній — підпис керівника та печатка (за наявності). Ви витрачаєте кошти на послуги нотаріуса.
- Без довідок з банку. Надавати банківські виписки не обов’язково (вони потрібні лише у складних нестандартних ситуаціях за бажанням клієнта).
- Оформлення онлайн. Подати заявку та отримати попереднє рішення можна дистанційно, завітавши до офісу лише на підписання договору та отримання ключів.
- Фінансування нового бізнесу. ФОП та ТОВ можуть оформити вживаний електромобіль у лізинг навіть у перший місяць після офіційної реєстрації.
Документи для оформлення електромобіля в лізинг
Ухвалення рішення зазвичай триває 1–2 дні, а перелік необхідних документів є мінімальним:
| Категорія клієнта | Необхідні документи | Ключові особливості |
|---|---|---|
| Приватні особи | Паспорт (або ID-картка з витягом), РНОКПП (ІПН), згода подружжя (якщо у шлюбі). | Довідка про доходи не потрібна, враховуються неофіційні доходи. |
| ФОП | Паспорт та ІПН власника, Витяг з ЄДР. | Можливість фінансування у перший місяць після відкриття ФОП. |
| Юридичні особи (ТОВ) | Копія Статуту, Витяг з ЄДР, наказ про призначення директора, паспорт та ІПН керівника, довідка про відкриті рахунки. | Формування податкового кредиту з ПДВ та віднесення платежів до витрат підприємства. |
Юридичні нюанси та особливості користування
Лізинг має свої правила експлуатації, які забезпечують юридичний захист майна та комфорт користувача:
- До повного викупу власником авто в техпаспорті вказано лізингову компанію. Завдяки цьому електромобіль має юридичний імунітет — його неможливо заарештувати або вилучити за ваші особисті борги, штрафи чи аліменти.
- Виїзд за кордон. Подорожі за межі України можливі за наявності письмового дозволу від компанії (заявка подається за 3 робочі дні із зазначенням терміну та даних водіїв).
- Технічні зміни. Установлення додаткового обладнання, тюнінг або втручання в електромережу та систему GPS-моніторингу потребують обов’язкового попереднього погодження.
- Штрафи ПДР. Оскільки власником є компанія, постанови з камер автоматичної фіксації надходять на її адресу. Клієнт зобов’язаний сплатити штраф протягом 3 днів. У разі сплати компанією сума компенсується клієнтом із нарахуванням 20% ПДВ.
Часті питання
Якого року випуску має бути автомобіль і чи можна знайти авто самостійно?
Обмежень по віку немає. Ви можете самостійно обрати будь-яке авто на ринку без обмежень по віку чи марці й звернутися за фінансуванням.
Чи можна взяти бу електромобіль у лізинг з неофіційним доходом?
Так. На відміну від банків, лізингові компанії аналізують реальну платоспроможність клієнта (рух коштів на карткових рахунках, обороти по ФОП, додаткові джерела доходу).
Чи можна взяти авто в лізинг без довідки про доходи?
Так, можливо. Довідка про доходи не є обов’язковим документом для отримання авто в лізинг. Компанія А-Фінанс бере до уваги ваші доходи, навіть якщо ви працюєте неофіційно.
Чи можна достроково погасити лізинг і викупити електрокар?
Так, стандартні умови передбачають можливість дострокового викупу автомобіля. Це можна зробити через 12 місяців дії договору.
Хто є власником авто протягом дії договору і коли воно переходить у власність?
Власником протягом дії договору є лізингова компанія. Переоформлення права власності на клієнта відбувається після сплати останнього лізингового платежу та виплати повної вартості автомобіля.
Чи потрібно одразу сплачувати 100% вартості страхування та реєстрації?
Ні. Всі витрати по реєстрації та страхуванню включаються в щомісячні лізингові платежі та розподіляються на весь термін дії договору.
Чи можна встановити додаткову батарею або зробити “перепаковку” елементів акумулятора на лізинговому електромобілі?
Тільки за умови письмового погодження з лізинговою компанією та проведення робіт на сертифікованому СТО. Втручання в високовольтну систему без дозволу заборонено, оскільки це впливає на безпеку та ринкову вартість майна компанії.
Чи є спеціальні вимоги до КАСКО саме для вживаного електромобіля?
Так, при оформленні КАСКО для електрокара важливо, щоб поліс покривав ризики гідроудару, пошкодження днища/батареї на нерівностях дороги, а також короткого замикання та самозаймання акумулятора.